Finále Poháru UEFA 2008

Finále Poháru UEFA 2008 bylo 37. finále Poháru UEFA. Jedná se o druhou nejvyšší klubovou fotbalovou soutěž UEFA. Zápas se hrál na stadionu City of Manchester. Jedná se o domovský stadion klubu Manchester City F.C. , v Manchesteru v Anglii, dne 14. května 2008 ve 20:45 SELČ (19:45 místního času).

Utkání sehrály ruský Zenit Petrohrad a skotský Rangers. Byl nazván bitvou trenérských štábů Rangers, v níž se utkal bývalý šéf Dick Advocaat, v současnosti manažer Zenitu, se současným šéfem Walterem Smithem. Smith byl manažerem Rangers dvakrát. Oba trenéři dovedli Rangers ke skotskému domácímu treble: Smith v roce 1993 a Advocaat v roce 1999.

Zenit vyhrál 2:0. O jejich góly se postarali Igor Denisov a Konstantin Zyryanov. Byl to jejich první titul v Poháru UEFA. Stal se tak teprve druhým ruským týmem, který tuto soutěž vyhrál, po CSKA Moskva v sezoně 2004-05.

Logo finále zobrazuje obrázek stadionu City of Manchester, který vytvořil anglický umělec Liam Spencer. Poprvé bylo vystaveno na slavnostním ceremoniálu na stadionu 6. prosince.

Předzápasové

Zenit a Michel Platini požádali britskou vládu o zjednodušení vízového režimu pro ruské fanoušky, přestože Rusko zrušilo víza pro britské fanoušky cestující na finále Ligy mistrů 2008 v Moskvě. Ředitelka britských vízových služeb pro Společenství nezávislých států Mandy Ivemyová však uvedla, že "pro britskou vládu jsou víza a biometrické kontroly důležitou součástí imigrační politiky a nejsme připraveni od nich upustit".

Do Manchesteru mezitím hromadně proudili fanoušci Rangers. Přes sto tisíc příznivců "vtrhlo" do města navzdory tomu, že oficiální počet vstupenek klubu byl pouze 13 000 a policie žádala fanoušky, aby zůstali doma. Příliv lidí vedl k tomu, že v okruhu dvaceti kilometrů od města nebyly volné hotelové pokoje a celková částka, která se vlila do místní ekonomiky, se odhadovala na přibližně 25 milionů liber.

Domácí hřiště Rangers Ibrox bylo otevřeno, aby se z něj mohl vysílat přímý přenos zápasu pro přibližně 30 000 diváků. Fanoušci stáli přes noc fronty na místa na stadionu. Kapacita byla naplněna více než dvě hodiny před výkopem.

Shoda

Týmové novinky

Zenitu Petrohrad chyběl nejlepší střelec soutěže Pavel Pogrebňak, který si ve vyřazovací fázi turnaje připsal dvě vyloučení, a byl proto suspendován. Mohli však povolat svá další hvězdná jména, jako jsou útoční záložníci Andrej Aršavin a Konstantin Zyrjanov a také krajní záložník Anatolij Tymoščuk.

Manažer Rangers Walter Smith nastoupil s Jeanem-Claudem Darchevillem sám na hrotu a ve středu pole ho podporovala pětice Steven Davis, Kevin Thomson, Steven Whittaker, Barry Ferguson a Brahim Hemdani. Neil Alexander nastoupil v brance Rangers teprve podesáté, první brankář Allan McGregor byl zraněný.

Zyryanov
90+4'

Násilí fanoušků

Událost byla poznamenána výtržnostmi fanoušků v centru Manchesteru, které začaly poté, co selhala velkoplošná obrazovka, na níž se měl zápas promítat. Zpravodajská stanice BBC News 24 přerušila běžný program, aby mohla výtržnosti vysílat v přímém přenosu. Vlajkový program ITN News at Ten věnoval výtržnostem velkou pozornost.

Napaden a pobodán byl také fanoušek Zenitu. Šest fanoušků Rangers bylo zatčeno pro podezření z těžkého ublížení na zdraví.

Policie rozdělila fanoušky Zenitu a RangersZoom
Policie rozdělila fanoušky Zenitu a Rangers

Otázky a odpovědi

Otázka: Ve kterém roce se v roce 2008 konalo finále Poháru UEFA?

Odpověď: Finále Poháru UEFA 2008 se hrálo v květnu 2008.

Otázka: Kde se zápas odehrál?

Odpověď: Zápas se odehrál na City of Manchester Stadium, což je domovský stadion klubu Manchester City F.C., který se nachází v Manchesteru v Anglii.

Otázka: Které dva týmy hrály v tomto finále?

Odpověď: V tomto finále hrály dva týmy: Zenit Petrohrad z Ruska a Rangers ze Skotska.

Otázka: Kdo byli trenéři jednotlivých týmů?

Odpověď: Zenit trénoval Dick Advocaat a Rangers Walter Smith. Oba předtím vedli Rangers ke skotskému domácímu treble: Smith v roce 1993 a Advocaat v roce 1999.

Otázka: Jaké bylo skóre zápasu?

Odpověď: Zenit vyhrál 2:0 góly Igora Denisova a Konstantina Zyrianova.

Otázka: Kolikrát už ruské týmy vyhrály tuto soutěž?

Odpověď: Zenit se tímto vítězstvím stal teprve druhým ruským týmem, který tuto soutěž vyhrál, po CSKA Moskva, který ji vyhrál v sezóně 2004-05.

Otázka: Kdo vytvořil logo pro toto finále? Odpověď: Logo pro toto finále vytvořil anglický umělec Liam Spencer a poprvé bylo představeno na slavnostním ceremoniálu na stadionu 6. prosince.