Siegbert Tarrasch

Siegbert Tarrasch (5. března 1862 Breslau, dnes Vratislav - 17. února 1934 Mnichov) byl německý lékař a jeden z nejsilnějších šachových velmistrů své doby.

Tarrasch se narodil v Breslau v pruském Slezsku. V roce 1880 odešel studovat medicínu a získal lékařskou kvalifikaci. Většinu života prožil v bavorském Norimberku a později v Mnichově. Tarrasch se narodil jako Žid a v roce 1909 konvertoval ke křesťanství. Byl německým vlastencem, který v první světové válce ztratil syna, ale v počátcích nacismu čelil antisemitismu.

Tarrasch vyhrál v 90. letech 19. století více silných turnajů než kterýkoli jiný hráč a s Michailem Čigorinem, předním ruským hráčem, sehrál zápas na 22 partií. Tarrasch byl také vlivným šachovým spisovatelem, který shrnul šachové myšlenky 90. let 19. století. Právě proti jeho myšlenkám reagovali hypermodernisté na počátku 20. let 20. století. s411

Tarrasch, zaneprázdněný svou profesí, Steinitze nevyzval a žádost mladého Emanuela Laskera o zápas odmítl. To se ukázalo jako chyba, protože Lasker Steinitze vyzval a získal titul mistra světa v šachu. Později Tarrasch neúspěšně vyzval Laskera na souboj o titul mistra světa v roce 1908. V té době už měl nejlepší léta za sebou, přestože ještě mnoho let hrál turnaje. Jeho nejlepším výsledkem v pozdějších letech bylo dosažení finálového poolu v silném petrohradském turnaji v roce 1914. Obsadil čtvrté místo za Laskerem, Capablancou a Alechinem.

Šachový autor

Tarrasch byl velmi uznávaným šachovým spisovatelem. Jeho Dreihundert Schachpartien (1895; 300 šachových partií) byla přelomová; jednalo se o první "sbírku nejlepších partií" s podrobným komentářem. Poznámky byly čtivé a srozumitelné i pro běžné hráče. Díky tomu byl označován za praeceptor mundi, což latinsky znamená "učitel světa". Americký velmistr Reuben Fine knihu označil za "jeden z monumentů naší hry". f/w

Tarrasch pravidelně psal reportáže z turnajů a poznámky k partiím do německy psaného šachového časopisu Deutsch Schachzeitung. Tyto anotace se četly po celém světě, protože to byl v té době nejvýznamnější šachový časopis.

Ve své pozdější základní učebnici Šachová hra (1931) napsal.

"Šachy, stejně jako láska a hudba, mají moc udělat člověka šťastným."

Otázky a odpovědi

Otázka: Kdo byl Siegbert Tarrasch?

A: Siegbert Tarrasch byl německý lékař a jeden z nejsilnějších šachových velmistrů své doby. Narodil se v Breslau v pruském Slezsku, ale většinu života prožil v Norimberku a Mnichově. V roce 1909 konvertoval ke křesťanství.

Otázka: Čeho Tarrasch dosáhl v 90. letech 19. století?

Odpověď: V 90. letech 19. století vyhrál Tarrasch více silných turnajů než kterýkoli jiný hráč a remizoval 22 partií s Michailem Čigorinem, předním ruským hráčem. Shrnul také šachové myšlenky tohoto desetiletí.

Otázka: Proč nevyzval Steinitze?

Odpověď: Tarrasch se věnoval své profesi lékaře, a tak neměl čas vyzvat Steinitze na souboj o titul mistra světa.

Otázka: Jakou chybu udělal?

Odpověď: Jeho chybou bylo odmítnutí žádosti Emanuela Laskera o zápas, což Laskerovi umožnilo vyzvat Steinitze a nakonec vyhrát mistrovství světa v šachu.

Otázka: Kdy Tarrasch neúspěšně vyzval Laskera na souboj o titul mistra světa?

Odpověď: V roce 1908, kdy už měl nejlepší hráčské časy za sebou, Tarrasch neúspěšně vyzval Laskera na souboj o titul mistra světa.

Otázka: Jakého výsledku dosáhl na turnaji v Petrohradě v roce 1914?

Odpověď: Na petrohradském turnaji v roce 1914 dosáhl čtvrtého místa za Laskerem, Capablancou a Alechinem.