Lední hokej

Lední hokej je sport, který hrají dva týmy na ledě. Hráči mají na nohou brusle a mohou bruslit po ledě velmi vysokou rychlostí. V rukou drží hokejky, kterými tlačí, střílejí nebo si přihrávají puk po ledě. Hráči skórují tak, že střílejí puk do sítě; brankáři se je snaží zastavit. V každém týmu hraje najednou šest hráčů, ale celý tým má více než 20 hráčů. V každém týmu jsou najednou na ledě 2 obránci, 3 útočníci a brankář. Když hráč poruší pravidlo, rozhodčí nařídí trest a hráč musí sedět na trestné lavici 2-4 minuty. Po dobu, kdy hráč sedí na trestné lavici, musí jeho tým hrát bez něj a až do skončení trestu bude mít na ledě méně hráčů.

Lední hokej je velmi známý a oblíbený v Kanadě, Rusku, Švédsku, Finsku, České republice, Spojených státech, Lotyšsku a na Slovensku. Většina nejlepších hráčů na světě hraje v Národní hokejové lize (NHL), která má 31 týmů ve Spojených státech a Kanadě. Tyto týmy jsou rozděleny do 2 konferencí a 4 divizí. V základní části sezóny odehrají 82 zápasů. Každý tým se s každým utká přibližně třikrát. Na konci roku se snaží získat Stanley Cup. Další populární hokejovou ligou je Kontinentální hokejová liga (KHL), která má týmy v Rusku, Kazachstánu, Lotyšsku, Bělorusku, Slovensku, Číně a Chorvatsku. V Severní Americe hrají ženy v Canadian Women's Hockey League a Western Women's Hockey League. V Severní Americe a Evropě je mužský hokej mnohem populárnější než ženský. Hokej hrají muži i ženy na olympijských hrách a na mistrovstvích světa. Lední hokej se začal hrát v Kanadě v 19. století. Existují dva druhy trestů: Hlavní a vedlejší. Menší je hlavní, který rozhodčí nařídí během zápasu a hráči musí na dvě minuty na trestnou lavici. Major je, když se hráči mezi sebou poperou nebo když někdo provede něco velmi nebezpečného. Většinou jsou hráči vyloučeni ze hry, ale při rvačce dostanou pouze 5 minut na trestné lavici. V Národní hokejové lize (NHL) jsou čtyři rozhodčí. Dva čároví a dva hlavní rozhodčí. Trest může nařídit pouze hlavní rozhodčí. Poznáte je podle oranžové pásky na ruce. V první lize je hra rozdělena do tří třetin po 20 minutách. U nižší ligy může být čas pro každou kategorii jiný. Každá třetina začíná po vhazování. Vhazování je okamžik, kdy jsou dva týmy v pozici kolem kruhu pro vhazování. Poté rozhodčí vhodí puk mezi hráče, kteří hrají ve středu. Existuje 6 různých pozic: centr, pravé křídlo, levé křídlo, pravá obrana, levá obrana a brankář. Hra končí po hvizdu kteréhokoli rozhodčího. Po hvizdu do píšťalky přestává běžet čas. Každý tým může mít maximálně 20 hráčů včetně dvou brankářů, kteří mají bránit zónu. Každý tým má jednoho kapitána a dva nebo tři asistenty kapitána. Ledová plocha je rozdělena do tří zón. Každá zóna je vyznačena čarami. Střední zóna je mezi dvěma modrými čarami a zóny týmů jsou mezi jednou modrou čárou a koncem ledu. Čárový rozhodčí může pískat ze dvou důvodů: icing a ofsajd. Icing je, když hráč nahodí puk do pásma dříve, než překročí červenou čáru (středovou čáru), a ofsajd je, když hráč vstoupí do pásma dříve, než s ním vstoupí ten, kdo má puk.

Hokejový zápasZoom
Hokejový zápas

Otázky a odpovědi

Otázka: Co je to lední hokej?

A: Lední hokej je sport, který hrají dva týmy na ledě. Hráči nosí brusle a používají hokejky, aby tlačili, stříleli nebo přihrávali puk po ledě s cílem vstřelit gól brankáři soupeřova týmu.

Otázka: Kolik hráčů je v každém týmu?

Odpověď: Každý tým má přes 20 hráčů, přičemž najednou jich hraje šest - dva obránci, tři útočníci a jeden brankář.

Otázka: Co se stane, když hráč poruší pravidlo?

Odpověď: Když hráč poruší pravidlo, rozhodčí nařídí trest a hráč musí sedět na trestné lavici 2-4 minuty, zatímco jeho tým hraje bez něj.

Otázka: Kde je lední hokej populární?

Odpověď: Lední hokej je velmi známý a oblíbený v Kanadě, Rusku, Švédsku, Finsku, České republice, Spojených státech, Lotyšsku a na Slovensku.

Otázka: Jaké jsou některé profesionální ligy ledního hokeje?

Odpověď: Národní hokejová liga (NHL) má 32 týmů v Severní Americe a Evropě; je považována za jednu z nejlepších lig pro profesionální hráče. Kromě toho existuje také Kontinentální hokejová liga (KHL), která má týmy v Rusku, Kazachstánu, Lotyšsku Bělorusku Slovensku Číně a Chorvatsku; a také Canadian Women's Hockey League a Western Women's Hockey League pro ženy.

Otázka: Jak dlouho trvá zápas NHL?

Odpověď: V základní části NHL trvá zápas každého týmu 82 utkání; každý tým se během tohoto období utká přibližně třikrát. Na konci tohoto období se snaží získat Stanley Cup.

Otázka: Jaké pozice lze zaujmout během hokejového zápasu?

Odpověď: Během hokejového zápasu lze zaujmout 6 různých pozic - centr , pravé křídlo , levé křídlo , pravá obrana , levá obrana , brankář .