Judit Polgár

Judit Polgár (narozena 23. července 1976) je maďarská šachová velmistryně. Je zdaleka nejsilnější šachistkou v historii,p312 přesto se nikdy nezúčastnila mistrovství světa v šachu žen. V roce 1991 získala titul velmistryně (GM) ve věku 15 let a 4 měsíců. V té době byla nejmladší osobou, které se to podařilo. Polgár je nyní na 51. místě světového žebříčku a je jedinou ženou na seznamu 100 nejlepších hráčů FIDE; v minulosti se umístila až na osmém místě.

Život

Judit a její dvě sestry vychovával doma jejich otec. Vždy dávala přednost hře v otevřených soutěžích a od začátku dávala najevo, že se chce stát skutečnou mistryní světa v šachu bez ohledu na pohlaví. To značně rozčilovalo Maďarský šachový svaz, který měl po desetiletích sovětské nadvlády představy o zisku ženského mistrovství světa. Maďarská šachová federace jí zaplatila nemalé honoráře za vystoupení,p106 rodina si skutečně zahrála ve dvou soutěžích, které byly určeny pouze pro ženy. Maďarky (přezdívané "Polgárie") vyhrály s týmem plným Polgárů ženskou šachovou olympiádu v letech 1988 a 1990.p106; 156 Zsuzsa, Judit, Sofia (nejméně silná sestra) a Ildiko Mádlová tvořily tým, který poprvé odsunul Sovětský svaz na druhé místo.

V roce 1994 utrpěla Judit kontroverzní porážku od tehdejšího mistra světa Garryho Kasparova, nejvýše hodnoceného šachisty všech dob. Kasparov si svůj prohraný tah rozmyslel a místo něj provedl jiný tah. Podle šachových pravidel nemůže hráč po uvolnění figury provést jiný tah, takže Kasparov měl být donucen zahrát svůj původní tah. Polgár to však nezpochybnil, protože podle ní nebyli přítomni svědci a rozhodčí. V té době také nevěděla, že opakovaný tah byl zachycen televizním štábem. Ředitel turnaje byl kritizován za to, že Kasparova nevyřadil, když měl k dispozici důkaz z videozáznamu.

Polgárová se nakonec na vrchol nedostala (to se podaří jen málokomu) a nyní je matkou dvou dětí. Přesto se jí podařilo prolomit genderovou bariéru v šachu: dokázala, že i žena se může dostat do první desítky. Její sestra Susan Polgarová, která nyní žije v USA , se skutečně stala mistryní světa žen a také plnohodnotnou velmistryní.