Yas Marina

Souřadnice: 24°28′02″N 54°36′11″E / 24.46722°N 54.60306°E / 24.46722; 54.60306

Okruh Yas Marina je závodní dráha. Pořádá se zde Velká cena Abú Dhabí. Trať navrhl Hermann Tilke. Nachází se na ostrově Yas, asi 30 minut od hlavního města Spojených arabských emirátů Abu Dhabi. Yas Marina je druhým okruhem Formule 1 na Blízkém východě. První byl Bahrajn. V únoru 2010 se zde také konal zahajovací závod australské série V8 Supercars, Yas V8 400.

Návrh

Yas Marina byla navržena jako arabská verze Monaka. Jednadvacet zatáček se klikatí na uměle vytvořeném ostrově u pobřeží Abú Dhabí. Trať vede kolem přístavu a hotelu Yas Marina, klikatí se mezi písečnými dunami a obsahuje několik dlouhých rovinek a ostrých zatáček.

Na okruhu jsou čtyři tribuny (hlavní tribuna, západní tribuna, severní tribuna a jižní tribuna). Část výjezdu z boxové uličky vede pod tratí. Má mediální centrum, dráhu pro dragstery, VIP věž, tematický park Ferrari World a týmovou budovu za budovou boxů. Jedna ze šotolinových pastí vede pod západní tribunou.

• Počet míst k sezení - 41 093
  • Rozloha - 161,9 ha
  • Délka - 5,5 km

Konstrukce

Obvod postavila společnost Cebarco-WCT WLL na základě smlouvy s Aldar Properties. Okruh byl postaven se systémem stálého osvětlení, který dodala společnost Musco Lighting, podobně jako na okruhu Losail v Kataru. Yas Marina Circuit je největším projektem trvalého osvětlení sportovišť na světě.

Povrch dráhy tvoří kamenivo Graywacke, které se do Abú Zabí dováží z lomu Bayston Hill v anglickém hrabství Shropshire. Tento povrchový materiál je velmi oceňován pro vysokou přilnavost. Stejný materiál byl použit na okruhu Bahrain International Circuit.

7. října 2009 byl okruh definitivně schválen Mezinárodní automobilovou federací (FIA) pro pořádání závodů Formule 1. Bruno Senna byl prvním jezdcem, který na okruhu absolvoval testovací jízdu.

Příjem

Po prvních trénincích na Velkou cenu Abú Zabí 2009 jezdci okruh uvítali a Nico Rosberg poznamenal, že každá zatáčka je "jedinečná". Mistr světa Fernando Alonso prohlásil, že je to příjemné, protože je tu pořád co dělat. Adrian Sutil hodnotil okruh jako lepší než druhý noční závod Formule 1 v Singapuru. Podle něj je v Marina Bay příliš mnoho světla.

Ne všichni řidiči byli pochvalní. Giancarlu Fisichellovi se nelíbí výjezd z boxů, který se pod hlavním okruhem nachází v tunelu. Fisichella tvrdil, že je to velmi obtížné a nebezpečné.