Adolf Anderssen

Karl Ernst Adolf Anderssen (6. července 1818 Breslau - 13. března 1879 Breslau) byl německý šachový mistr a učitel matematiky. V letech 1851-1868 byl po většinu času uznáván jako nejlepší hráč na světě.

Anderssen vyhrál tři velké mezinárodní turnaje: první v Londýně 1851, druhý v Londýně 1862 a třetí v Baden-Badenu 1870. Anderssen prohrál zápasy v roce 1858 s Paulem Morphym a v roce 1866 těsně se Steinitzem. Byl také autorem šachových úloh. p16

Anderssen se stal nejúspěšnějším turnajovým hráčem v Evropě a vyhrál více než polovinu turnajů, kterých se zúčastnil - včetně turnaje v Baden-Badenu 1870, který je srovnatelný s moderními turnaji silných GM. Jeho posledním úspěchem byl turnaj v Lipsku v roce 1877, kde skončil na druhém místě stejně jako Zukertort za Paulsenem. Tehdy mu bylo téměř 60 let.

Dodnes je známý svou brilantní obětavou útočnou hrou, zejména v "Nesmrtelné hře" (1851) a "Věčně zelené hře" (1852). Byl také jedním z nejsympatičtějších šachových mistrů a stal se starším mužem hry, na kterého se ostatní obraceli o radu či arbitráž.

Jeho stav

Anderssen se nikdy nestal mistrem světa, protože "dosud neexistovala žádná koncepce formálního mistrovství nebo způsobu, jakým by mohlo být uděleno...". Vlastní mistrovství světa bylo dílem Wilhelma Steinitze (1836-1900)... První zápas o titul mistra světa se konal v roce 1886"... Také: "Wilhelm Steinitz... byl první osobou, která použila titul mistra světa...".

Matematik

Anderssen byl učitelem matematiky v Breslau (dnes Vratislav). Profesorem se stal kolem roku 1862 a v lednu 1865 mu byly uděleny čestné tituly doktora a magistra. Tato vyznamenání nebyla za šachy, ale o pedagogické části jeho kariéry toho není mnoho známo.

Otázky a odpovědi

Otázka: Kdo byl Karl Ernst Adolf Anderssen?

Odpověď: Karl Ernst Adolf Anderssen byl německý šachový mistr a učitel matematiky, který byl v letech 1851-1870 po většinu času uznáván jako nejlepší hráč na světě.

Otázka: Jaké turnaje vyhrál?

Odpověď: Vyhrál tři velké mezinárodní turnaje - první v Londýně 1851, pak v Londýně 1862 a v Baden-Badenu 1870.

Otázka: Prohrál někdy nějaký zápas?

Odpověď: Ano, prohrál zápasy v roce 1858 s Paulem Morphym a v roce 1866 těsně se Steinitzem.

Otázka: Jakými dalšími aktivitami kromě hraní šachů byl Anderssen známý?

Odpověď: Byl také skladatelem šachových úloh.

Otázka: Jak úspěšný byl Anderssen v turnajové hře?

Odpověď: Stal se nejúspěšnějším turnajovým hráčem v Evropě, vyhrál více než polovinu soutěží, kterých se zúčastnil - včetně turnaje v Baden-Badenu 1870, který je srovnatelný s moderními turnaji silných GM.

Otázka: Čím se Anderssen proslavil dnes?

Odpověď: Dodnes je známý svou brilantní obětavou útočnou hrou, zejména v "Nesmrtelné hře" (1851) a "Věčně zelené hře" (1852).

Otázka: Jak se na něj dívali ostatní za jeho života?

Odpověď: Ostatní ho vnímali jako staršího státníka hry, na kterého se obraceli o radu nebo jako na rozhodčího.