Maratonský běh

Maraton je sportovní závod v běhu na dlouhou trať, při kterém musí sportovec uběhnout 42,195 km (26 mil a 385 yardů). Po celém světě se každoročně koná mnoho maratonů. Jedná se o velmi náročný závod a běžcům se doporučuje, aby před soutěží uběhli mnoho kilometrů. Tato událost byla pojmenována podle bitvy z řecko-perských válek.

Slavná bitva u Marathónu se odehrála v roce 490 př. n. l. Vojsko z Persie přitáhlo do boje proti vojsku Athén. Neočekávalo se, že athénská armáda zvítězí, ale stalo se. Po vítězství poslali svého nejlepšího běžce, muže jménem Feidippidés, zpět do Athén, aby všem oznámil dobrou zprávu. Uběhl asi 25 mil a po příchodu zemřel vyčerpáním.

V roce 1896 se konaly první moderní olympijské hry. Konal se tam závod zvaný maraton. Tehdy měřil jen asi 25 mil.

První olympijský maratonský závod v roce 1896.Zoom
První olympijský maratonský závod v roce 1896.

Otázky a odpovědi

Otázka: Co je to maratón?

Odpověď: Maraton je sportovní závod v běhu na dlouhou trať, při kterém musí sportovec uběhnout 42,195 km (26 mil a 385 yardů).

Otázka: Kolik maratonů se každoročně koná na celém světě?

Odpověď: Na celém světě se každoročně koná mnoho maratonů.

Otázka: Jsou maratony snadné?

Odpověď: Maratony nejsou snadné. Je to velmi náročný závod a běžcům se doporučuje uběhnout před závodem mnoho kilometrů.

Otázka: Proč se závod jmenuje maraton?

Odpověď: Tato událost byla pojmenována podle bitvy z řecko-perských válek. Slavná bitva u Marathónu se odehrála v roce 490 př. n. l.

Otázka: Co se stalo po bitvě u Marathónu?

Odpověď: Po vítězství v bitvě u Marathónu poslaly Athény svého nejlepšího běžce, muže jménem Feidippidés, zpět do Athén, aby všem oznámil dobrou zprávu. Uběhl asi 25 mil a po příjezdu zemřel vyčerpáním.

Otázka: Kdy se konaly první moderní olympijské hry?

Odpověď: První moderní olympijské hry se konaly v roce 1896.

Otázka: Byl na prvních moderních olympijských hrách maratonský závod?

Odpověď: Ano, byl tam závod zvaný maraton. Tehdy to bylo jen asi 25 mil (40 km).