Hungaroring

Souřadnice: 47°34′44″N 19°14′55″E / 47.57889°N 19.24861°E / 47.57889; 19.24861

Hungaroring je závodní okruh Formule 1 v Mogyoródu nedaleko Budapešti v Maďarsku, kde se jezdí Velká cena Maďarska. V roce 1986 se stal dějištěm první Velké ceny Formule 1 za železnou oponou. Vedoucí představitel Formule 1 Bernie Ecclestone chtěl závod v SSSR, ale nepodařilo se mu uzavřít dohodu s Moskvou. Maďarský přítel mu doporučil Budapešť. Formule 1 chtěla v Népligetu, největším budapešťském parku, postavit pouliční okruh podobný okruhu v Monaku. Maďarská vláda se rozhodla postavit nový okruh (trať) kousek za městem v blízkosti hlavní dálnice. Stavební práce byly zahájeny 1. října 1985. okruh byl postaven za osm měsíců, tedy za kratší dobu než jakýkoli jiný okruh Formule 1. První závod se jel 24. března 1986 na památku Jánose Drapála. Drapál byl prvním Maďarem, který vyhrál motocyklový závod Grand Prix. Průzkum maďarské národní turistické centrály řadí Mogyoród na třetí místo v místech, která navštěvují turisté v Maďarsku.

Popis

Hungaroring je okruh v kalendáři Velkých cen Formule 1. Závod F1 se obvykle koná uprostřed středoevropského léta. Okruh je obvykle prašný, což omezuje trakci. Je to proto, že trať není v průběhu sezóny příliš využívána a je postavena na písčité půdě. Trať je postavena v přírodním údolí. Přibližně 80 % závodní dráhy je vidět z jakéhokoli pozorovacího místa.

Hungaroring je klikatý okruh, kde je obtížné předjíždět.

Hungaroring je domovem maďarského motorsportu. Kromě Formule 1 se zde v historii konaly také závody DTM a FIA GT Championship. Každý měsíc se zde koná veřejný závod dragsterů.

Fanoušci

Většina zahraničních fanoušků je z Německa a Rakouska. Na Hungaroringu se tradičně objevuje také velké množství finských fanoušků. Po ztrátě Velké ceny Rakouska je to pro fanoušky z ostatních středoevropských zemí nejbližší závod Formule 1. Závod v roce 2006 navštívilo mnoho diváků z Polska díky debutu prvního polského jezdce Formule 1 Roberta Kubici.

Velká cena Maďarska byla vždy spíše propagační akcí než akcí, která by přinášela zisk. Smlouva s formulí 1 byla prodloužena do roku 2016. Od roku 2007 je zakázána reklama na tabákové výrobky.

Fanoušci na závodní dráze po skončení závodu Velké ceny Maďarska 2003.Zoom
Fanoušci na závodní dráze po skončení závodu Velké ceny Maďarska 2003.

Otázky a odpovědi

Q: Jaké jsou souřadnice Hungaroringu?

A: Souřadnice Hungaroringu jsou 47°34′44″N 19°14′55″E / 47.57889°N 19.24861°E / 47.57889; 19.24861.

Otázka: Kdy se konala první Velká cena Formule 1 za železnou oponou?

Odpověď: První Velká cena Formule 1 za železnou oponou se konala v roce 1986 na Hungaroringu.

Otázka: Kde se nachází město Mogyoród?

Odpověď: Mogyoród se nachází nedaleko Budapešti v Maďarsku.

Otázka: Proč chtěl Bernie Ecclestone uspořádat závod v SSSR?

Odpověď: Bernie Ecclestone chtěl závod v SSSR, protože věřil, že by to prospělo závodům Formule 1 a jejich popularitě po celém světě.

Otázka: Jak dlouho trvalo vybudování okruhu na Hungaroringu?

Odpověď: Výstavba okruhu na Hungaroringu trvala osm měsíců, což bylo méně než u všech ostatních okruhů Formule 1 do té doby.

Otázka: Kdo byl János Drapál a proč si ho fanoušci Formule 1 pamatují?

Odpověď: János Drapál byl Maďar, který vyhrál motocyklový závod Grand Prix, a jeho památka je uctívána tím, že se po něm každoročně na Hungaroringu jmenuje závod - Velká cena Maďarska - který se koná každý rok 24. března (v den jeho vítězství).

Otázka: Jaké místo zaujímá podle průzkumu maďarské národní turistické centrály město Mogyoród?

Odpověď: Podle průzkumu maďarské národní turistické kanceláře se Mogyoród umístil na třetím místě v žebříčku míst navštěvovaných turisty v Maďarsku.