Daytona International Speedway

Daytona International Speedway je závodní dráha v Daytona Beach na Floridě. Konají se zde dva exhibiční závody, Advance Auto Parts Clash, Can-Am Duel a dva bodované závody, Daytona 500 a Coke Zero Sugar 400. Na trati se také koná závod Rolex 24 at Daytona a také dva závody Xfinity Series a jeden závod Camping World Truck Series.

Trénink na závod Daytona 500  Zoom
Trénink na závod Daytona 500

Historie

Rychlostní dráha Daytona byla postavena v roce 1959. Závody se na tvrdé písečné pláži konaly od roku 1902. Závody na pláži skončily v roce 1959, kdy byla otevřena Daytona International Speedway. Za výstavbou rychlostní dráhy stál Bill France mladší. První závod vyhrál Lee Petty v poli 59 vozů. V roce 1962 se konal první velký závod na silniční dráze. Vyhrál ho jezdec Grand Prix Dan Gurney na červeném Lotusu. Ke konci závodu a s dvouminutovým náskokem mu selhal motor. V cíli se mu podařilo zvítězit.

V 60. letech se ze závodu sportovních vozů stal 24hodinový závod. To vyžadovalo více jezdců pro každý vůz a zahrnovalo dlouhou dobu nočních závodů. Popularita obou závodů v 70. a 80. letech vzrostla. Dnes je Daytona 500 důležitým závodem v NASCAR. Rolex 24, který se tak jmenuje proto, že je sponzorován hodinářskou společností Rolex, je důležitým vytrvalostním závodem.