Mistrovství světa ve fotbale 2014, skupina G

Ve skupině G mistrovství světa ve fotbale 2014 se utkají týmy Německa, Portugalska, Ghany a Spojených států. První zápas začíná 16. června a poslední zápas končí 26. června. Německo i Spojené státy postoupily do dalšího kola, přičemž Německo skupinu vyhrálo.

Německo vs. Porugalsko

Oba týmy se spolu utkaly v 17 předchozích zápasech, přičemž v posledním zápase na EURO 2012 zvítězilo Německo 1:0.

Německo se ujalo vedení po penaltě, kterou po faulu João Pereiry proměnil Thomas Müller. Mats Hummels zdvojnásobil jejich náskok poté, co skóroval po rohovém kopu, který rozehrál Toni Kroos. Krátce před poločasem dostal červenou kartu Pepe a Thomas Müller opět skóroval. Poslední gól vstřelil Thomas Müller v 78. minutě, čímž ukončil zápas za stavu 4:0.

Ghana vs. Spojené státy americké

V minulosti se oba týmy střetly dvakrát, v obou případech v zápasech Světového poháru. Na mistrovství světa ve fotbale v roce 2006 Ghana porazila Spojené státy 2:1 ve skupinové fázi a na mistrovství světa ve fotbale v roce 2010 Ghana opět porazila Spojené státy 2:1 v 16. kole.

Clint Dempsey vstřelil jeden z prvních gólů v historii mistrovství světa, a to 30 sekund po výkopu. Američané vedli, dokud André Ayew v 82. minutě nevyrovnal skóre. O pouhé čtyři minuty později však Američané skórovali znovu z hlavičky Johna Brookse.

Německo vs. Ghana

Oba týmy se v historii utkaly dvakrát, včetně zápasu na mistrovství světa ve fotbale v roce 2010, kde Německo vyhrálo 1:0. Oba týmy mají bratry, kteří se střetnou, včetně Kevina-Prince Boatenga z Ghany a Jérôma Boatenga z Německa.

Němci se ujali vedení v 51. minutě, kdy se po přihrávce Thomase Müllera prosadil Mario Götze. Ghana vyrovnala o tři minuty později, když se po rohu Harrisona Affula prosadil hlavou André Ayew. Ghana se poté ujala vedení, když v 63. minutě zachytil přihrávku Philipp Lahm a předložil ji Asamoahu Gyanovi, který skóroval. Naštěstí pro Němce vyrovnal Miroslav Klose po rohovém kopu, který rozehrál Toni Kroos. Gól se stal Kloseho patnáctým gólem na mistrovství světa, čímž vyrovnal stejný rekord Ronalda. Připojil se tak k hráčům Pelému a Uwe Seelerovi jako jediným hráčům, kteří skórovali na čtyřech mistrovstvích světa ve fotbale.

Spojené státy vs. Portugalsko

Oba týmy se spolu utkaly v pěti zápasech, včetně zápasu ve skupinové fázi mistrovství světa ve fotbale v roce 2002, který Spojené státy vyhrály 3:2.

Zápas začal pro Portugalce skvěle, když v 5. minutě skóroval Nani, kterému přistála na noze přihrávka Geoffa Camerona. Zápas pokračoval bez branek, dokud Jermaine Jones gólem z rohového kopu nevyrovnal stav utkání. Američané se ujali vedení poté, co se po přihrávce Grahama Zusiho prosadil Clint Dempsey. Naštěstí pro Portugalce skóroval v poslední minutě Varela z kopačky Cristiana Ronalda. Varelův gól byl jedním z posledních gólů v historii mistrovství světa ve fotbale.

Spojené státy vs. Německo

Oba týmy se střetly pětkrát, včetně zápasu ve skupinové fázi mistrovství světa ve fotbale 1998, který vyhrálo Německo 2:0, a čtvrtfinálového zápasu na mistrovství světa ve fotbale 2002, který rovněž vyhrálo Německo 1:0. Současný trenér Spojených států Jürgen Klinsmann za Německo hrál a v roce 2006 Německo také vedl.

Až do 55. minuty, kdy Thomas Müller vstřelil svůj devátý gól na mistrovství světa, byl zápas bezbrankový. Tento gól byl vítězným gólem zápasu a Německo zvítězilo 1:0.